Czy w Szwajcarii wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku? Czy za minimalne przekroczenie prędkości naprawdę grożą tam wysokie mandaty? Co grozi za jazdę rowerem po chodniku? Czy Szwajcarzy są – tak jak ich kraj – neutralni, czy też jasno wyrażają swoje poglądy. Jak można uzyskać obywatelstwo szwajcarskie. Będzie też odpowiedź na podchwytliwe pytanie o stolicę…
Miesiąc: wrzesień 2022
Jasmin czyli przy kawie o sztuce na bazarze
Jego mini pracownia-galeria malarska znajduje się na jednym z warszawskich bazarów, gdzieś między budkami z warzywami, kebabem i kuchnią gruzińską. W tym miejscu możecie oderwać się od „tu i teraz”. Mój gość pochodzi z Serbii, ale od wielu lat mieszka w Polsce. Uciekł przed wojną. Jest artystą malarzem i człowiekiem renesansu, bo para się wieloma…
Paulina czyli polsko-czeskie historie cz. II
Było o „czeskim błędzie” – czas na „czeski film”. Co znaczy to powiedzenie? Czy Czesi kręcą dziś takie seriale jak popularne kiedyś w Polsce „Szpital na peryferiach” czy „Kobieta za ladą”? Co powinniśmy zjeść będąc w Czechach? Co zobaczyć poza Pragą? Dlaczego w Czechach lepiej niczego nie „szukać”? Zapraszam na drugą część rozmowy z Pauliną,…
Paulina czyli polsko-czeskie historie cz. I
Dlaczego Polacy lubią Czechów bez wzajemności? Jacy są naprawdę nasi południowi sąsiedzi. Jak żyją? Co lubią? Co powinniśmy zobaczyć podczas pobytu w Pradze i gdzie warto zajrzeć zbaczając z utartych szlaków. Czy „szmaticzka na paticzku” to parasolka? Co oznacza „czeski błąd”? Te i wiele innych tematów pojawia się w mojej rozmowie z Pauliną, która od…
Marek Piotr czyli jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne?
Jak zacząć poszukiwania genealogiczne? Gdzie szukać swoich przodków. Gdzie znajdują się odpowiednie dokumenty. Jak zbudować drzewo genealogiczne? Te pytania – i wiele innych – słyszę od lat od osób, którym opowiadam czasem o rezultatach swoich poszukiwań. Dlatego postawnowiłem nagrać ten autorski odcinek podcastu, żeby osoby, które zaczynają się interesować historią swojej rodziny mogły dowiedzieć się…